Akupresura wywodzi się z chińskiej medycyny naturalnej i pojawiła się kilka tysięcy lat temu. Polega na dotykaniu, uciskaniu różnych stref na ciele człowieka (np. stóp), w celu zniwelowania bólu lub innych dolegliwości. Jest dość podobna do akupunktury, z tym że nie wymaga zaawansowanego sprzętu (np. igieł). Przez masaż zostaje pobudzony układ krążenia i układ nerwowy, co ma za zadanie wprowadzić ciało w stan relaksu i uaktywnić samoleczenie. Akupresura jest stosowana w celu zwalczania stresu i bólu (np. migreny), bólów kręgosłupa, bólów stawów, reumatyzmu, zapalenia gardła, zapalenia zatok, chorób jelit czy niestrawności. Zabiegi akupunktury należy wykonywać w przewietrzonych i ciepłych pomieszczeniach, samodzielnie lub u specjalisty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nadmierne lub nieumiejętne stosowanie może prowadzić do skutków ubocznych (biegunka, wymioty). Ważne jest też, aby zwrócić uwagę na przeciwwskazania, jakimi są łagodne lub złośliwe nowotwory, ciąża, zawał serca, ostra infekcja czy wysoka gorączka.

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz